گردنبند طلا بینهایت

گردنبند طلا نماد عشق یا اسارت ؟ Leave a comment

از زمان باستان ،تمایل به پوشیدن گردنبند طلا جایگاه خاص خود را داشته است. دانه های دایره ای زنجیر وار گردنبند طلا که به یکدیگر متصل هستند نمادی از عشقی بی پایان و ابدی را تداعی می کنند.اما سوالی که با آن مواجه میشویم این است که چرا گردنبند طلا نماد بی نهایت و عشق را به دوش می کشد ؟
به عقیده ما ( محیراگالری ) این نماد از آنجایی سرچشمه می گیرد که طلا ساز یا زرگر به روشی حلقه ها را بهم متصل می کند که پس از اتمام گردنبند طلا ، به سختی می توانید بفهمید حلقه اول یا آخر کدام است.

گردنبند طلای روم

تصویر فوق گردنبند طلا ی رومی می باشد که در قرن ۲ و ۳ پس از میلاد ساخته شده است . طرح آن به صورت زنجیر متصل به چرخ هشت پر ارابه ی رومیان است . در سال ۲۰۱۲ این گردنبند به قیمت ۱۰۰۰۰ دلار آمریکا در نیویرک فروخته شد.

اگرچه زنجیر در قدیم ما را به یاد اسارت و بردگی ، توپ های سنگینی که با فولاد یا بتن به پای زندانیان بسته میشد هم می اندازد ، اما پس از قرن ها و سال ها این مفهوم رنگ دیگری به خود گرفت و با مفهومی تازه در همه جای دنیا با مفهوم عشقی بی پایان و بینهایت همه گیر شد.
به همین دلیل است که نماد بی نهایت یکی از پر طرفدارترین طرح های گردنبند طلا و دستبند طلا می باشد.

تاریخچه جواهرات و زیور آلات ایران باستان

جواهرات و زیور آلات ایران باستان امروز در نقاط بسیاری از دنیا چشم بینندگان را خیره می کند، امروزه هر بیننده ای که زیورآلات ایرانی را در موزه های معروف بین المللی مشاهده می نماید خلاقیت و توانمندی حیرت برانگیز سازندگان ایرانی در ساخت جواهرات را تحسین می کند.

ایران به دلیل وجود قوم های مختلف که هرکدام پوشش، سنت ها و آداب و رسوم خاص خود را دارند، کشوری بسیار غنی از لحاظ دستاوردهای مادی و معنوی است .

در دو هزار سال پیش از میلاد ،ساکنان فلات ایران ،ساختن جواهرات و زیور آلات را با دانه و مهره هاى رنگى آغاز کردند و بدین گونه ،علاقه خود را به تزئینات و زیور آلات نشان دادند.

جواهرات و زیور آلات در ایران از دیرباز به عنوان قطعه ای از لباس در میان اقوام مختلف مطرح بوده است. مردم ایل قشقایی و عرب های منطقه خوزستان بیشترین استفاده کنندگان از جواهرات و زیورآلات بوده اند. جواهرات در میان مردم قشقایی شامل گردنبند مهلو، گردنبند میخک، گردنبند مهره ای، عنبردان، قاب قرآن، النگو و دستبند مهره ای، گیسوبند و بازوبند است.

 گردنبند طلا ی هخامنشی

گردنبند طلا ی هخامنشی

به نظر ما ( محیرا گالری ) این گردنبند یکی از زیباترین نمونه های شناخته شده در زیورآلات هخامنشی است که به طور کلی از سه بخش مختلف تشکیل شده است . سه بخش عبارت اند از :

آویزی که در جلوی گردنبند است، بخش یقه مانند گردنبند که به صورت تخت بر روی گردن قرار می‌گیرد و در نهایت بخش قلاب مانند دراز و لوله‌ای شکلی که در انتها به سر دو اردک می‌رسد . بر روی بخش صاف گردنبند و آویزش صحنه هایی از درگیری های جنگی به تصویر کشیده شده است .

گردنبند طلا هخامنشی 1

در زمان امپراتوری هخامنشی، گاهی پادشاه به همراهانش جواهراتی از طلا هدیه می‌داد . این هدایا نه تنها با گیرنده هدایا تناسب داشتند بلکه نشانی از وفاداری به پادشاه بودند . بر همین اساس وجود تصاویر جنگی حاکی از آن اند که بر خلاف تصور رایج، گردن آویز زرین به یک مقام عالی رتبه مرد تعلق داشته و نه یک بانو .

در قسمت بالایی آویز و در میان تصویر دو اردک، موجودی نیم انسان نیم پرنده به چشم می‌خورد که به اهورا مزدا خدای ایران باستان اشاره دارد . همچنین دور تا دور آویز گردنبند، تصویر مشابهی از اهورامزدا ولی بدون بال در دایره هایی نقش بسته شده است .

گردنبند طلا ی هخامنشی 2

جالب آن که اهورامزدای وسطی به تزئینات کریستالی بسیاری آراسته شده که نشان از نبوغ و تکنیک هنرمند دوره هخامنشی دارد .
دوره تاریخی : اواخر امپراتوری هخامنشیان
زمان ساخت : اواسط قرن ۶ تا ۴ قبل از میلاد
جنس : طلا، با تزئیناتی از سنگ لاجورد، فیروزه، عقیق و کریستال
ابعاد : ارتفاع ۲۶ سانتی متر؛ عرض ۲۵٫۷ سانتی متر
محل نگهداری : موزه میهو، کوکا ژاپن

منبع : jewelry loupe

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *